جلسه سی ام :

خیلی علاقه مندم که فرزندم حافظ شود چه پیشنهاداتی دارید و بهترین سن برای حفظ فرزندم چه وقت است؟
بهترین راه واکسینه کردن خود و فرزندانمان، آشنایی و مأنوس بودن هر چه بیشتر با قرآن و اهل البیت علیهم السلام است.

بهترین راه حل برای علاقه مند کردن فرزندان به هر کاری ، رفتار خود پدر و مادر است. سعی کنید که در حضور آنها (در زمانهای مناسب و نه در زمانی که فرزندتان به حضور و یا همبازی بودن با شما نیاز دارد) قرآن بخوانید. بگویید سوره هایی که حفظ هستید را از شما بپرسد، هرچند به شکل مصنوعی باشد. حتی اگر فرزندتان هنوز خواندن ونوشتن بلد نیست از اوبخواهید که محفوظات شما را از شما بپرسد البته نه به طور دائم که در او ایجاد خستگی کند. در واقع شما با این کار او را با فرهنگ مطالعه و فرهنگ قرآن خوانی آشنا می کنید.

محرک های تشویقی تأثیر مهمی در علاقه مند کردن فرزندان به حفظ قرآن دارد. اما مراقب باشید که دچار افراط نشوید و اجازه دهید که فرزندتان خودش، علاقه به قرآن را از درون پیدا کند که البته این علاقه، با تربیت صحیح شما حاصل میشود.

نمی توان به طور قطعی یک سن خاص را به عنوان بهترین سن برای حفظ قرآن پیشنهاد کرد، اما طبیعی است که حفظ قرآن هر چه در سنین پایین تر انجام پذیرد، ماندگاری آن در آینده بیشتر خواهد بود. البته این مساله، نیاز به کار روانشناسانه ی دقیقی دارد خصوصا در مورد کودکان.
آنچه میتوان گفت این است که از سن سه الی چهار سالگی که کودک می تواند به راحتی صحبت کند و تکلم را به طور کامل فرا گرفته، زمان مناسبی برای آغاز فنی و حرفه ای کار حفظ در کودک است ولی با اصول روانشناسی کودک و همچنین محرک های تشویقی و کاملا با برنامه و نه خدای نکرده با افراط گری که در اینصورت ممکن است موجب زده شدن و دوری او از قرآن در آینده بشود.

تا سن هفت سالگی به طور پراکنده و با تشویق، فرزندتان را با حفظ سوره های کوتاه و کوچک آشنا کنید و در سن دبستان، با ادامه ی همین روش (یعنی پراکنده، نه با یک برنامه زمانی پیوسته) آهسته آهسته، سراغ سوره های بزرگتر بروید.

شاید بتوان گفت که بهترین سن برای آغاز حفظ حرفه ای، آخر دوران راهنمائی و ابتدای دوران دبیرستان است ولی باید به گونه ای عمل شود که فرزندتان حفظ قرآن را مقابل دروس خود نبیند و با عدم مدیریت صحیح، هم از دروس خود نمره نیاورد و هم استرس دروسش، مانع حفظش شود و بعد تقصیر را به گردن قرآن بیندازد. در حقیقت ما می دانیم که قرآن مشکلی ندارد بلکه مشکل به خاطر برنامه ریزی اشتباه ما بوجود آمده، اما مطمئن باشید که در صورتی که چنین اتفاقی پیش بیاید احتمال جدایی فرزندتان از حفظ بسیار بالاست و حتی در مواردی از قرآن و دین.

برخی یکسال مرخصی تحصیلی بین دوران راهنمایی و دبیرستان را برای امر حفظ قرآن پیشنهاد می کنند. این شیوه را نه رد می کنیم و نه به طور مطلق تأیید. بلکه این موضوع بستگی به روحیات فرزندتان و شرائط خانوادگی و تا حدی اطرافیان دارد. چون شما نمی توانید مانع تأثیرگذاری اطرافیان بر او شوید. حال این تأثیر گذاری ممکن است هم مثبت باشد و هم منفی. لذا تشخیص این امر با خود شماست. مهم این است که تصمیمی صحیح بگیرید، تصمیمی که با واقعیت زندگی شما نزدیک است .

موضوعات: درس اول آموزش مفاهیم  لینک ثابت[شنبه 1399-05-11] [ 06:39:00 ب.ظ ]