جلسه سی و یکم:

🔹قبلا که حفظ کار نمی کردم استرس نداشتم اما از زمان حضور در کلاس حفظ و شروع حفظ قرآن دائم نگرانم. مگر نمی گویند که قرآن آرامش می آورد؟!

در واقع شما برای حفظ قرآن دچار استرس و نگرانی نشدید بلکه استرس شما به خاطر امتحانات و یا مسابقات و برنامه ی آموزشی که دارید می باشد. پس عوامل دیگری در شما ایجاد استرس می نماید نه خود قرآن. سعی کنید با پرسش زیاد از محفوظاتتون این استرس رو کم کنید و توجه به این نکته داشته باشید که حضور در مسابقات و امتحانات و غیره توانایی شما را در پاسخ دهی بالا می برد.
نکته ی دیگر اینکه سعی کنید ذهن خودتون رو درگیر مسائل آموزشی نکنید. به برکات قرآن در دنیا و آخرت فکر کنید و قرآنی که می خوانید را هدیه به یکی از اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام کنید. با این تفکر ، نگرانی و استرس را کاهش میدهید و یا حتی از بین می برید.

🔹 چه کنیم که به هنگام امتحان و یا شرکت در مسابقات، بر استرس خود غلبه کنیم ؟ اصولا من هنگام پاسخ به مشکل برخورد می کنم و مدام شک می کنم و همین امر باعث می شود نتوانم خوب پاسخ دهم.

استرس دلائل مختلفی ممکن است داشته باشد که باید برای هر علت عملکرد متفاوتی داشت.
عموما دلیل استرس در حفاظ دو چیز است: اول ، تلقین منفی و دوم عدم آمادگی مطلوب.
به محفوظاتتان اطمینان کنید و آیه ای را که تلاوت کردید مجدد باز نگردید، سعی کنید به خودتان القائات مثبت داشته باشید و تلقینهای منفی را از خودتان دور کنید. مثلا با خود بگویید به امید خدا، من خوب جواب می دهم و نگویید اگه جواب ندادم چی می شه؟
آمادگی مطلوب در مورد محفوظات نیز باعث از بین رفتن استرس می شود. هر چه عملکرد بهتری در زمان حفظ اولیه و تثبیت آن داشته باشید در آینده کمتر دچار استرس به هنگام پاسخ می شوید.

نکته ی دیگر اینکه سعی کنید که شرایط امتحان و یا مسابقه را برای خودتان شبیه سازی کنید و خودتان را در فضای مشابهی قرار بدهید، یعنی از کسی بخواهید که مانند پرسشی که در امتحان و یا مسابقه می شود از شما سئوال کند و بدانید که این عملکرد تأثیر بسیار زیادی در کاهش استرس و افزایش کیفیت محفوطات دارد.

موضوعات: درس اول آموزش مفاهیم  لینک ثابت[دوشنبه 1399-05-13] [ 12:21:00 ب.ظ ]